Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Jak powstaje cellulit? Musisz wiedzieć!

Strona główna » Blog » Jak powstaje cellulit? Musisz wiedzieć!

Jak powstaje cellulit? To pytanie zadaje sobie wiele osób, nie tylko borykających się z tym problemem. To informacje przydatne także dla tych, którzy chcą uniknąć jego wystąpienia w przyszłości. Mając podstawową wiedzę na ten temat można z powodzeniem unikać czynników ryzyka i dbać o siebie w takim stopniu, aby skutecznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia tego typu zmian skórnych. Temat, jakim jest cellulit, jak powstaje oraz jakie są poszczególne fazy jego rozwoju powinien być przyswojony przez każdego, kto dba o swój wygląd.

Jak powstaje cellulit? Podstawowe informacje

Jak powstaje cellulit i co należy wiedzieć o tym procesie? Informacji na temat występowania cellulitu jest wiele, z pewnością w dużej mierze wiąże się on ze stylem życia.

Na rozwój cellulitu wpływ mają czynniki takie jak:

Jak powstaje cellulit

  • rozkład i budowa tkanki tłuszczowej,
  • kondycja gospodarki hormonalnej (przede wszystkim brak równowagi między estrogenem a progesteronem),
  • skłonność do występowania niewydolności krążenia i chorób naczyniowych,
  • codzienna dieta (czynnikiem ryzyka jest szczególnie ta obfitująca w sól),
  • małe nawodnienie organizmu,
  • siedzący tryb życia, unikanie aktywności fizycznej,
  • nałogowe palenie papierosów,
  • noszenie zbyt obcisłych ubrań.

W związku z powiązaniem gospodarki hormonalnej z rozwojem tej dolegliwości, cellulit w znacznej większości przypadków dotyczy kobiet. Szczególnie tych z nadwagą i otyłością, chorobami tarczycy, po menopauzie oraz z innymi zaburzeniami w zakresie hormonów. Dokładne powstawanie zależy od jego rodzaju – wyróżniamy cellulit tłuszczowy i wodny.

Cellulit wodny jest wynikiem nagromadzenia się wody i toksyn w tkankach, w efekcie czego komórki tłuszczowe rozkładają się nierównomiernie w tkance podskórnej. Z kolei cellulit tłuszczowy jest spowodowany rozrostem komórek tłuszczowych, które zwiększając swoją objętość tworzą nieestetyczne grudki pod skórą

Vialise - 30 dni zestaw

WYBIERZ VIALISE
I ZWALCZ POWSTAJĄCY CELLULIT ZAMÓW!

Jak powstaje cellulit? 4 fazy rozwoju

Jak powstaje cellulit już wiemy, teraz warto zwrócić uwagę na poszczególne składowe tego procesu. Powstawanie cellulitu można podzielić na 4 główne fazy

Sprawdź jak rozróżnić stopnie cellulitu

Faza pierwsza to dopiero wstęp do tworzenia się pomarańczowej skórki. W jej przebiegu tkanka tłuszczowa jest jeszcze dobrze rozmieszczona, a naczynka krwionośne układają się blisko niej. Miejsce ma jednak powolne niszczenie drobnych naczynek krwionośnych, w konsekwencji czego skóra jest gorzej odżywiona i dotleniona. Pod koniec pierwszej fazy komórki tłuszczowe rosną i łączą się w niewielkie grupy. Pomiędzy nimi zbiera się limfa. W drugiej fazie cellulit wciąż nie jest widoczny, ale można go dostrzec po ściśnięciu skóry palcami. Między komórkami tłuszczowymi gromadzi się coraz więcej limfy, a spowodowany nią obrzęk powoduje zmiany w tkance łącznej. Następuje upośledzenie prawidłowego przepływu krwi. Trzecia faza bardzo dobrze wyjaśnia już jak powstaje cellulit. Włókna kolagenowe stają się grubsze, zaczynają otaczać naczynka krwionośne. Komórki tłuszczowe tworzą skupiska widoczne jako nieestetyczne grudki pod skórą, czyli właściwy cellulit. Miejscowa temperatura tkanek spada, przez co automatycznie pogarsza się także krążenie krwi.

Ostatnią fazą rozwoju jest rozwój cellulitu trwałego, trudnego do usunięcia. Przejawia się on jako uwypuklone zmiany i wyczuwalne palpacyjnie stwardnienia na skórze. Mogą pojawić się nawet obszary niedokrwienia oraz dolegliwości bólowe. Włókna kolagenowe stają się tak twarde, że mogą przybierać guzowatą postać i uciskać inne struktury w swojej okolicy, np. nerwy czy naczynka krwionośne

Jak powstaje cellulit? Podsumowanie

Jak powstaje cellulit, czyli skąd się on dokładnie bierze, to nieco głębszy temat. Na wystąpienie cellulitu mają wpływ nie tylko wspomniane czynniki ryzyka oraz zjawiska, ale po części także genetyka. Z pewnością niektóre kobiety zauważyły, że w ich rodzinie cellulit dotyczy większej ilości kobiet. Mowa o pewnych predysponujących czynnikach genetycznych, których do końca nie wyjaśniono. W wielu przypadkach możemy jednak zapobiegać rozwojowi cellulitu dbając o siebie i prowadząc zdrowy tryb życia.


Bibliografia

1. Sainio E.L., Rantanen T., Kanerva L.,Składniki i bezpieczeństwo kremów antycellulitowych, 2002
2. Casademunt J., Naturalne sposoby zwalczania cellulitu, 2007

1 głosów

Komentarze

Opinie o Vialise - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊