Cellulit wodny – wszystko, co powinno się o nim wiedzieć
Strona główna » Blog » Cellulit wodny – wszystko, co powinno się o nim wiedzieć
Cellulit wodny to nieestetyczna pomarańczowa skórka, która może pojawić się zarówno u kobiet z nadwagą jak i u kobiet szczupłych. Problem ten powstaje na skutek zatrzymania wody, do którego dochodzi w wyniku zaburzenia procesu przepływu limfy i krwi, jaki zachodzi w tkankach łącznych. Na skutek osłabienia tkanek limfa wraz z zawartymi w niej toksynami przepływa do tkanki tłuszczowej. Komórki tam zawarte zaczynają puchnąć i tworzyć nieestetyczne grudki.
Cellulit wodny – jak rozpoznać problem
Cellulit wodny można rozpoznać po uaktywniających się wówczas grudkach, obrzękach i bruzdach. Zmiany są często bolesne w dotyku. Cellulit wodny najczęściej uwydatnia się na udach oraz pośladkach. U kobiet z nadwagą problem może wystąpić również na wewnętrznej części ramion, na brzuchu, łydkach, a czasem nawet w okolicach kostek.
Cellulit wodny – przyczyny powstawania
Cellulit wodny powstaje pod wpływem wielu różnorakich, często nawet zaskakujących czynników.
Do głównych przyczyn należą:
- zaburzenia gospodarki hormonalnej w okresie ciąży, menstruacji lub w trakcie przyjmowania antykoncepcji,
- dieta bogata w sól,
- niedobór wody w organizmie,
- palenie papierosów,
- zbyt duża ilość spożywanego alkoholu,
- zbyt duża ilość spożywanej kofeiny,
- siedzący tryb życia,
- brak aktywności ruchowej,
- częste siedzenie i zakładanie nogi na nogę,
- noszenie zbyt obcisłych spodni oraz butów na zbyt wysokim obcasie.
Wpisując na stronie poznajvialise.pl w koszyku hasło rabat10 otrzymasz 10% rabatu na krem na cellulit Vialise. Kliknij i sprawdź!
Cellulit wodny a tłuszczowy – różnice
Cellulit wodny i cellulit tłuszczowy to dwie zupełnie inne odmiany tego problemu. Choć na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo podobnie, przyczyny ich powstawania są niezwykle różne, a co za tym idzie proces leczenie obu typów również jest zupełnie inny. Cellulit wodny przede wszystkim nie wiąże się z nadwagą, a jedynie z zatrzymaniem wody w organizmie. Powstałym grudkom często towarzyszy bolesne ukłucie w momencie dotknięcia. Cellulit tłuszczowy natomiast powstaje na skutek gromadzenia się w komórkach kwasów tłuszczowych. Pojawia się on głównie u osób z otyłością i sporą nadwagą. Ta odmiana cellulitu nie powoduje jednak bolesnego uczucia po dotknięciu powstałych grudek.
Przeczytaj również artykuł na temat tabletek na cellulit:
https://poznajvialise.pl/blog/tabletki-na-cellulit-jak-dzialaja-i-czy-warto-je-stosowac/
Różnice dotyczące tych dwóch typów cellulitu widoczne są również w kwestii kuracji. W obu przypadkach należy zmienić dietę. W przypadku cellulitu wodnego należy spożywać większą ilość antyutleniaczy oraz witamin. W przypadku cellulitu tłuszczowego należy całkowicie zrezygnować z jedzenia typu fast-food, smażonych mięs i wszystkich składników zawierających tłuszcz.
W kwestii ruchu w przypadku cellulitu tłuszczowego należy postawić na pływanie, długie spacery, bieganie, jazdę na rowerze oraz wszystkie inne czynności, które wymagają dłuższego wysiłku. W przypadku cellulitu wodnego należy unikać tego rodzaju sportów – najlepszym rozwiązaniem jest aerobik w wodzie i gimnastyka wodna. Sporty jakie pomagają zwalczyć cellulit tłuszczowy w przypadku cellulitu wodnego mogą jeszcze bardziej negatywnie wpłynąć na układ krążenia, co może prowadzić do przykrych konsekwencji.
Cellulit wodny – jak zwalczyć
Cellulit wodny można ograniczyć zapobiegając gromadzeniu się wody i toksyn w tkankach. Przede wszystkim ważna jest tutaj dieta. Powinna być bogata w produkty zawierające witaminę P, takie jak jagody, czarna porzeczka i cytrusy. Powinno spożywać się również dużą ilość wody, minimum 2-2,5 litra wody dziennie. W kwestii sportu osoby dotknięte cellulitem wodnym powinny postawić na zajęcia odbywające się w wodzie i takie, które nie wpływają w żaden sposób na układ krążenia.
W redukcji cellulitu pomogą również dobrej jakości kremy, które dzięki unikalnej formule zawierającej składniki usuwające nadmiar wody i toksyn oraz rozbijające lipidy przyczynią się do poprawy mikrokrążenia i zredukują cellulit wodny. Domowe sposoby jakie warto również zastosować to na przykład kąpiel antycellulitowa z użyciem ziół działających przeciwzapalnie, jak na przykład rozmaryn, szałwia czy kasztanowiec. Dobrym sposobem jest również stosowanie domowych peelingów kawowych, bowiem składniki zawarte w kawie usuwają nagromadzone toksyny.
Bibliografia
1. Pokładowska-Kielan E., Cellulit wróg rozpracowany, 2009
2. Ignaciuk A., Diagnostyka kliniczna – cellulite. 2004
3. Kukuła W., Cellulit – problem nie tylko estetyczny, 2009
4. Rawlings AV., Cellulite and its treatment international, 2006
Komentarze
Kawka - 2020-03-06 13:16:19
na cellulit wodny można ostatecznie skorzystać z zabiegu endermologii
veni9999 - 2020-03-02 18:47:06
Zawsze mam trudności i nie potrafię rozróżnić cellulitu wodnego od tłuszczowego. Nadal nie wiem jaki ja mam ;d.., ale jest go coraz mniej, ponieważ zmieniłam swój tryb życia na zdrowszy i znacznie się zredukował.
Lena-1988 - 2020-02-27 10:49:07
Z tego co mi wiadomo to dorosły człowiek powinien wypijać 2 litry plynów dziennie. W przypadku cellulitu wodnego ruch jest wskazany. Polecam również ograniczyć tłuszcze i wspomagać się naturalnymi kosmetykami na cellulit. Te naturalne na pewno zwiększą efekty naszej pracy.
Różana - 2020-02-20 15:10:14
Raczej ciężko będzie mi się pozbyć cellulitu wodnego ze względu na to, że mam siedzącą pracę. Staram się jakoś tam ćwiczyć jeśli mam czas, ale to nic nie pomaga. Takie dziury na pupie nie wyglądają estetycznie....